Dinamometre testi aracın motor performansını, elde edilen gücün güç aktarma organlarına ne kadar aktarıldığını ve buralardaki güç kayıplarının ölçüldüğü testtir.  Dyno test cihazı sayesinde ikinci el araçların motor beygir gücü, tork ve ivmelenme ölçümleriyle motor yorgunluğunun karşılaştırılması, vites kutusu ölçümü, vites geçişleri ve vuruntu tespitleri de yapılan testler arasındadır. Bu testin bir diğer amacı da motorda elde edilen gücün tekerleklere ne kadar iletildiği ve aradaki kayıpların tespit edilmesidir.

Dyno testi genellikle 4×2 olarak yapılmaktadır. Erdemli Garantili Arabam olarak Erdemli bölgesinde Alanya’dan Mezitli’ye kadar olan sahil şeridinde 4×4 Dyno (Dinamometre) testi yapan tek ekspertiz olarak hizmet vermekteyiz.

erdemli garantili arabam dinamometre testi

Dinamometre testinin en önemli görevi motorun durumunu bilmemizi sağlamasıdır. Motor, aracın kalbi gibidir. Motoru olmayan ya da arızalanan bir arabanın çalışması mümkün değildir. Bu nedenle motor bakımının düzenli yapılması büyük önem taşımaktadır. Kuvvetölçer ya da bir diğer adı ile DYNO (dinamometre) araçların çıkış güç ve performans ölçümü yapan bir cihazdır.

Dinamometre Testi Nasıl Yapılır?

Oto Ekspertiz sayesinde Dynometre testlerinde aracın tekerleğine aktarılan beygir ve tork değerleri ölçülür. Aracınız çekiş yönüne göre arkadan (arkadan çekişli araç) ya da önden (önden çekişli araç) olacak şekilde uygun bir pozisyonda araç cihaz üzerine sabitlenir. Daha sonra normal yol koşullarında olduğu gibi hava sirkülasyonu sağlanarak teste başlanır. Manuel ya da düz vites araçlarda normal sürüş değerlerine göre vites değiştirilerek maksimum hıza araç çıkarılır.

erdemli garantili arabam dinamometre testi

Bu test ile aracın vites geçişleri, devir aralıkları, motor ile aktarma organları arasında arıza olup olmadığı gözlemlenir. Yapılan DYNO (Dinamometre) Oto Ekspertiz test sonucunda alacağınız ya da test ettireceğiniz aracınızın motor ömründen, güç kayıplarına, motorunuzun ne kadar beygir (KW) ve Tork ürettiği hakkında bilgi edinmiş olursunuz. Yapılan test grafikli ve açıklamalı şeklinde Oto Ekspertiz raporu halini alır.Uzman Ekibimiz tarafından size bilgi verilir.

DYNO (DİNAMOMETRE) OTO EKSPERTİZ TESTİNDE YAPILAN KONTROLLER

DYNO (DİNAMOMETRE) Cihazı Üzerinde Beygir Ölçümü
DYNO (DİNAMOMETRE) Cihazı Üzerinde Tork Ölçümü
DYNO (DİNAMOMETRE) Cihazı Üzerinde İvmelenme Ölçümü
DYNO (DİNAMOMETRE) Cihazı Üzerinde Şanzıman Ölçümü
Şanzıman Vites Geçiş ve Vuruntu Tespiti
Vites Geçiş Aralıkları Kontrolü
Motor Yorgunluğunun Karşılaştırmalı Raporlanması
Şanzıman Testleri ve Kontrolleri
Aracınızın performans, güç ve motor ömrü hakkında detaylı bir bilgi sahibi olabilmeniz için mutlaka DİNAMOMETRE (DYNO) Oto Ekspertiz testi yaptırmalısınız.

Aracınızı Dinamometre testine sokmadan önce neler yapılmalıdır?

Dinamometre testinden önce mutlaka aracın sıvı seviyelerinin kontrolünün yapılması gerekmektedir. Yağ seviyesi, yağ ölçüm çubuğunda gözükmeyen araçların, radyatör su seviyesi çok düşük araçların, bu unsurları yeterli seviyeye getirilmediği müddetçe asla bu teste maruz bırakılmamalıdır. Dyno (Dinamometre) test anında aracın önüne mutlaka fan konulmalıdır. Bu ufak ama her ihtimale karşı alınan bir önlemdir ve motora zararı yoktur.

Daha Fazlası

Dinamometre testi hakkında daha fazla bilgi almak için youtube hesabımızı takip edebilirsiniz.

Sosyal medyada da bizi takip etmeyi unutmayın !

Facebook için tıklayın.

İnstagram hesabımız için tıklayın.