Fren Testi Nedir?

Fren Testi satın alacağınız veya satışını gerçekleştireceğiniz aracınızda kontrol edilmesi gereken özelliklerin içerisinde ilk sıralarda yer almaktadır. Bunun en önemli nedeni 2. El araç alımlarında ülkemizin yol şartlarının göz önüne alınarak, araçlarda tahribatın yüksek olabileceği gerçeğidir. Fren testi aracın farklı hızlarda ve her türlü yol koşullarında güvenli bir şekilde frenlemenin gerçekleşip gerçekleşmediğinin tespiti için yapılan ölçümdür. Frenleme performansını değerlendirmek için yapılan testler; farklı yük, farklı hız, farklı sıcaklık, farklı pedal kuvveti/fren basıncı uygulanarak ataletli dinamometre üzerinde gerçekleştirilir.

Erdemli Oto Ekspertiz Garantili Arabam Fren Testi
Erdemli Oto Ekspertiz Garantili Arabam Fren Testi

Fren Testi Nasıl Yapılır?

Oto ekspertiz incelemesi amacıyla Erdemli Garantili Arabam Oto Ekspertize getirdiğiniz aracınızın öncelikle test alanına alınmasıyla başlar. Test alanında yukarda resmini gördüğünüz fren testi cihazı bulunmaktadır. Burada işin ehli ustalarımız tarafından aracınız fren test cihazına yerleştirilir ve ustalarımızın aracın koltuğuna geçmesi ile frenlemeyi sağlayan fren sistemi elemanları kontrol edilir. Bu test sayesinde lastikler, balata ve disklerdeki arızalar, el freni ve fren tutuşu, sağa sola sapmalar gibi tüm durumlar test edilir ve raporlanarak oto ekspertiz raporuna eklenerek tarafınıza teslim edilir.

FREN TESTİNDE NELER KONTROL EDİLir?

Bu test sırasında; fren kuvveti ve dengesinin saptanması, pedal kuvveti ölçümü, dört tekerleğin maksimum fren kuvveti ölçümü, frenleme boyunca denge kontrolü, fren yapma şiddetine göre dört tekerleğin performansa katkısının ölçümü, arka fren kısıtlayıcı kontrolü, farklı frenleme şiddetlerinde ön ve arka fren performans yüzdelerinin hesaplanması, ABS öncesi fren kontrolü, hidrolik sıvısı kontrolü, fren diski kontrolü, balataların kontrolü ve ABS kontrolü dikkatle ve uzman kişiler tarafından bilgisayar desteğiyle yapılır ve raporlanır

DAHA FAZLASI

Daha fazla bilgi almak için Erdemli Garantili Arabam Oto Ekspertiz youtube hesabımızı takip edebilirsiniz.

Sosyal medyada da bizi takip etmeyi unutmayın !

Facebook için tıklayın.

İnstagram hesabımız için tıklayın.