Yanal Kayma Testi Nedir?

Yanal kayma testi önemli güvenli sürüş unsurlarından olan Ön ve Arka dingillerdeki TOE açılarını (Rot Ayarını) Ççok kısa bir süre içerisinde test eden makinedir.

Otomobilinizin 1 km’ lik düz bir yol boyunca direksiyona müdahale etmeden bıraktığımızda oluşabilecek sapma mesafesini hesaplar ve belirler. Bu sapma bozukluklar doğrultusunda ön tertibatta ki bozukluklar rot ayarı ve aks boşluklarını m/km cinsinden tespit edip rapor haline getirir.

Yanal kayma testi satın almak üzere olduğunuz aracın fabrikasyon çıkışı rot ayarlarının doğru ve sağlıklı olup olmadığı tespit edilir. Bu test birkaç saniye içerisinde gerçekleştiği için basit bir işlem gibi gözükse de gelişen teknoloji sayesinde aracın önce ve arka dingili yürüme hızındaki platformdan geçmesiyle gerçekleşir.
Yanal kayma testi, ekspertize gelen bir otomobilin, lastikler, jantlar, rot ve aks ayarlarından kaynaklanan kusurlarını bulmak ve o otomobilin tekerleklerinin hatasız olduğu farz edilen ilk günkü yanal kayma açı değerleri ile güncel yanal kayma açılarının karşılaştırılmalı kontrolünü sağlamak için ön ve arka lastiklerin bilgisayarlı bir platform üzerinde test edilme işlemidir. Otomobilin ön ve arka lastik açıları bilgisayar ile tespit edilir ve hesaplanır. Lastiklerin yola göre olan açılarında sapma olup olmadığı kontrol edilir. Bağlı olarak ön takım parçalarında da sapma olup olmadığı bu test sırasında belirlenir. Yanal kayma testi sonunda belirlenen sapma ve kusurlar detaylı olarak müşterilerimize açıklanır.

Ekspertiz edilen aracın lastiklerin fabrika çıkışında olduğu (eğer otomobilin fabrika çıkışında bir hata yoksa) gibi mükemmel olarak aynı düz çizgi olacak birbirlerinin izlerini takip etmesi beklenir. Test sırasında aslında jantlar, ön düzen ve rot ayarlarının ve ön ve arka lastiklerin birbiriyle uyumu kontrol edilmektedir. Gerçekleştirilen test neticesinde lastiklerin aynı izi takip edip etmediği ve birbiriyle uyumlu olup olmadığına dair bir rapor çıkarılır. Yapılan tüm bu işlemler güvenli bir sürüş için büyük bir öneme sahiptir.

Yanal Kayma Açısı Nedir?

Taşıt dinamiğinde, kayma açısı veya yanal kayma açısı, tekerleğin işaret ettiği yön ile gerçekte hareket ettiği yön arasındaki açıdır. Diğer bir ifade ile kayma açısı, bir aracın gittiği yön ile aracın gövdesinin işaret ettiği yön arasındaki farktır.

Yanal Kayma Testi Neden Yapılır?

Otomobiller yolda ilerlerken çeşitli engeller ile karşılaşırlar. Bu engellerin yarattığı sarsıntı ve etkiyi önce lastikler ve süspansiyon sistemi karşılayıp sönümlendirir. Ancak yollar dümdüz ve sorunsuz değildir. Her zaman süspansiyon sistemi o kadar başarılı olamaz ve önemli bir miktar negatif etkide önce jantlar ve tekerlekleri şasiye bağlayan rot, rot başları hatta dingil tarafından karşılanır. Bu katı parçalar üzerinde eğrilmelere, burulmalara ve sapmalara neden olur. Bu kusurların sonucu olarak ta zaman içinde aracın tekerleklerinin aynı hizayı takip edememesine, yola göre olan 90 derece olan düz açılarından sapmasına neden olur. Özellikle kaza yapmış hatta ağır hasarlı kazalardan sonra toplanmış araçlarda dingil ve akslarda da büyük problemler meydana geldiğinden tekerleklerin açıları tamir sırasında düzeltilemeyecek kadar da farklılıklar gösterebilir. Yanal kayma testi işte bu sebeplerden dolayı oluşan ön düzen, rot başları ve aksta oluşan kusurların bulunmasında gerekli bir testtir.

Yanal Kayma Testi Nasıl Yapılır?

Yanal kayma ölçme sistemi, düz bir rota boyunca olan sürüşte, aracın çapraz düzlemde yaptığı yer değiştirme miktarını ölçmek için kullanılır. Bu yer değiştirmenin sebebi tekerlek hizalama ayarlarının kusurlarından, lastiklerin olmaması gereken konikliğinden ve tekerleklerin diğer aşınma sorunlarından kaynaklanır. Ekipman, kayar bir ray üzerine monte edilmiş düz bir plaka ve tekerlek düz plaka üzerinden geçerken yer değiştirmeyi doğrusal ölçmeye yarayan bir alıcıdan oluşur. Fabrika çıkışlı araçlarda da tekerlek, jant ve rot ayarlarının trafiğe çıkacak şekilde olup olmadığına dair bu test ele alınmaktadır. Doğru sonuçlarının tam olarak alınması ve lastik açılarında sapma olup olmadığı anlaşılması için yanal kayma testi özenli şekilde uygulanmalıdır. Böylece rot ayarları sağlıklı ve sadık yapıda mı detaylı şekilde anlaşılır. Raporlama neticesinde ortaya çıkan analize ve veriler kağıda dökülerek araç sahibine iletilir. Meydana gelen sorunlara karşı çözüm önerileri sunulur ya da açılarda ciddi farklılık varsa aracın trafiğe çıkacak bir durumda olup olmadığı kararı verilir.

Yanal Kayma Testinin Önemi Nedir?

Araçların güvenli şekilde yolda gidebilmesi sapma yaşamadan lastiklerin senkronize hareket edebilmesi için lastiklerin yanal kayma açılarının küçük olması beklenir. Lastik yerleşimi ile gidilen vektör arasında oluşan açı farkları, öncelikle aracı ön düzenini zorlar. Araçta özellikle belli bir hızdan sonra titreme ve sarsıntıya sebep olur. Bu hızlarda seyretmekte ısrar edilirse araç hakimiyetinde zorlanmalara hatta istenmeyen kazalara sebebiyet verilebilir. Düz gitmesi gereken bir sistemi yola çapraz hareket etmeye zorlamanın sonuçları elbette olacaktır. Yanal kayma testi sonuçları jant üzerinden de ele alınır. Janttaki kusurlarda bu açıların bozulmasının sebebi olabilir. Özetle düz yol üzerinde direksiyon bırakıldığı zaman arka ve ön düzen sorun yaşamadan aracı düz bir rotada hareket ettirecek bir noktada olmalıdır. Bu testte diğer bir deyişle de düz yol süresince direksiyon bırakıldığı zaman aracın ne kadar düz rotadan saptığı da ölçülüyor denebilir.

Profesyonel Hizmet Anlayışı ile Yanal Kayma Testi

Erdemli Garantili Arabam Oto Ekspertiz de kullanılan test cihazları TSE tarafından onaylıdır. Ölçümlerin hatasızlığı yıllık detaylı ve kapsamlı sertifikasyonlar sırasında garanti edilir. Kesinlikle göstermelik belge alma söz konusu değildir. TSE kontrolleri özellikle oto ekspertiz firmalarına Nisan 2019 yılında getirilen kapsamlı sertifikasyonlardan sonra uzun süren detaylı incelemelere tabi olmuştur. Yanal kayma testi sırasında kullanılan ekipmanlarda da aynı diğer ekipmanlarımızda olduğu gibi en hassas ölçümler alınmaktadır. Ancak hiçbir ekspertiz sadece makineler ile yapılmaz. En doğru bilgi elde edilen raporları analiz yeteneğine sahip deneyimli usta ve uzmanlar tarafından sağlanacaktır.

DAHA FAZLASI

Dinamometre testi hakkında daha fazla bilgi almak için youtube hesabımızı takip edebilirsiniz.

Sosyal medyada da bizi takip etmeyi unutmayın !

Facebook için tıklayın.

İnstagram hesabımız için tıklayın.